La Tagua

Originalita a jedinečnosť šperkov coloMBiana má pôvod vo vzácnom materiáli La Tagua, z ktorého sú vyrobené. Exotický plod z tropických pralesov je najkrajšou vzorkou kolumbijskej prírody, ktorá vám v kombinácii s európskou iskrou vnesie výnimočnosť do každého dňa.

Vzácny materiál La Tagua má pôvod v kolumbijskom dažďovom pralese.

La Tagua (slonovinovec) je plod palmových stromov, ktoré rastú v tropických dažďových lesoch Južnej Ameriky.

Je jediným rastlinným produktom, ktorý je svojím zložením, tvrdosťou a farbou takmer identický so slonovinou zvierat. Semenám plodu La Tagua sa preto tiež hovorí „rastlinná slonovina“.

 

 

Kým sa z plodu La Tagua stane šperk, prejde niekoľko mesiacov. Tieto tropické plody rastú na palme vo veľkých trsoch, ktoré po dozretí odpadnú zo stromu.

 

 

 

Vnútri každého z nich je niekoľko orechov rozličnej veľkosti, ktoré sú plné sladkej tekutej dužiny. Aby sa dali opracovávať, sušia sa na slnku najmenej tri mesiace. Jadrá po vysušení stvrdnú na kameň a vylúpnu sa z hrubého obalu.

 

 

Takto domorodí obyvatelia získavajú surový materiál, ktorý sa ďalej ručne obrusuje do biela, krája, opracováva do požadovaných tvarov a farbí čisto prírodnými farbivami.

 

 

Každý šperk coloMBiana je unikátny vďaka prírodnému materiálu, ktorý sa môže líšiť veľkosťou, tvarom a farbou. Punc kvality a originality mu dodáva stopercentná ručná práca.


Pravidelne sa vraciam do Kolumbie, kde každý kúsok prejde mojimi rukami. Z hotového a starostlivo vybraného materiálu pre vás napokon s láskou vyrábam šperky, ktoré majú príbeh.

 

Šperky z plodov La Tagua sú organické, ekologické a skrývajú v sebe silný etický rozmer. Som hrdá, že vďaka nim pomáhame ľuďom i prírode.

 

 

 

Chránime slony

Používaním alternatívnej slonoviny obmedzujeme poľovanie na slony. Na každej palme sa ročne urodí približne 25 kg plodov La Tagua, čo predstavuje hmotnosť klov jedného slona.

 

Neubližujeme stromom

Plody La Tagua po dozretí prirodzene odpadnú na zem. Z prírody čerpáme len toľko materiálu, koľko nám sama ponúka.

 

Zabraňujeme
vyrubovaniu pralesov

Domorodí obyvatelia amazonského pralesa sa pôvodne živili vyrubovaním lesa na ornú pôdu. Keď sa La Tagua stala zdrojom ich obživy, začali si svoju prírodu opäť chrániť.

Sme fair trade

Fair trade zabezpečuje pre domorodých obyvateľov, podieľajúcich sa na výrobe šperkov coloMBiana, spravodlivý podiel na zisku.

Podporujeme
miestnych obyvateľov

Poskytujeme pracovné príležitosti pre konkrétne kolumbijské rodiny. V minulosti sa z rastlinnej slonoviny vo veľkom vyrábali gombíky. Po 2. svetovej vojne prírodný materiál vytlačili lacné plasty dovezené z Číny. Aj vďaka šperkom coloMBiana sa dnes miestni obyvatelia môžu znova venovať svojmu remeslu.

Fair trade

Fair trade

100% Nature

100 % Nature

Hand Made

Hand Made

Vážení zákazníci,

vitajte vo svete jedinečných šperkov coloMBiana, v ktorých sa spája exotická príroda, kolumbijská kultúra a európsky zmysel pre detail. Všetky produkty nájdete v našom obchode. Pre dokonalú súhru vašich doplnkov sa nechajte inšpirovať našimi kolekciami. Ak máte vlastnú predstavu o originálnom šperku a zaujímate sa o výrobu na zákazku, neváhajte ma kontaktovať.