Cesty, ktoré stvorili coloMBianu

Ľudia sa ma často pýtajú, ako som sa dostala až do amazonského pralesa. Môj príbeh nie je príbehom hotelového turistu, ktorý si z katalógu vybral dobrodružný zážitok v Amazónii. Je skôr prostým dôkazom toho, čo sa stane, keď začnete veriť svojej intuícii. Ak vás zaujíma môj cestovateľský príbeh, máte chvíľku pre seba a poruke dobrú kávu či čaj, je to ten najlepší čas čítať ďalej.
Cesty, ktoré stvorili coloMBianu
 

Ľudia sa ma často pýtajú, ako som sa dostala až do amazonského pralesa. Pravdou je, že na začiatku svojich ciest som vôbec netušila, že ma osud môže zaviať až tak ďaleko. Môj príbeh nie je príbehom hotelového turistu, ktorý si z katalógu vybral dobrodružný zážitok v Amazónii. Je skôr prostým dôkazom toho, čo sa stane, keď začnete veriť svojej intuícii. Ak vás zaujíma môj cestovateľský príbeh, máte chvíľku pre seba a poruke dobrú kávu či čaj, je to ten najlepší čas čítať ďalej.

Cestovanie ma bavilo snáď odjakživa. Už ako dieťa som snívala o ceste okolo sveta. Predstavovala som si krajiny plné usmiatych tancujúcich Juhoameričanov, horúcu oranžovú Saharu s ťavami, Áziu, jej zelenú prírodu a drobných ľudí, ktorí obrábajú svoje kaskádovité ryžové políčka. Moje cestovateľské sny ma neopustili, ani keď som vyrástla. Dospelí sú však majstri v odkladaní snov a hľadaní dôvodov, prečo sa niečo nedá uskutočniť práve teraz. Vždy sa nájdu nejaké prekážky – práca, partner, hypotéka. Keď sa môj život odrazu vyvinul tak, že mi nič nebránilo využiť šancu, ktorú mi ponúkol, povedala som jej áno, zbalila som si kufor a odletela do Španielska.

Hoci som sa v tom čase učila španielčinu už dva roky, v Španielsku som dovtedy nikdy nebola. Vybrala som sa preto posmeliť v jazyku do Cádizu, jedného z najstarších miest Európy. Španielčina sa mi tu doslova „prilepila na jazyk“, preto som sa rozhodla v jej učení pokračovať. No hoci je v lete Andalúzia plná horúceho slnka, v zime je tunajšie počasie chladné a neprívetivé. Práve preto som sa rozhodla odcestovať do teplých krajín Južnej Ameriky. Na prvý pohľad možno banálny dôvod bol pre mňa vstupenkou do nových dobrodružstiev.

O pár týždňov som už sedela v lietadle smerujúcom do Čile. Plánovala som tu navštevovať kurzy španielčiny, no napokon som v škole strávila len tri dni. Práve tu som sa totiž zoznámila s cestovateľmi, ktorí pokračovali na juh do Patagónie. Stačil opäť len malý kúsok odvahy a ja som bola znova na cestách. Prvý mesiac bol obdobím adaptovania sa. Na krajinu, nové podmienky, čas, ktorý v každom kúte sveta vnímajú ľudia inak. Zvyknutá na nepretržitý kolobeh povinností som mala potrebu všetko plánovať a mať pod kontrolou. To je však pri takomto spontánnom cestovaní nemožné. Môj kamarát Peter z Írska mi vysvetľoval: „Monika, nič neplánuj, nerieš do detailov. Užívaj si každý moment, ako sa len najviac dá. Ostatné sa vyrieši samo.“

Táto pravda ma nakoniec sprevádzala všetkými mojimi cestami. V jednej chvíli som sa napríklad ocitla v Argentíne pred mohutným ľadovcom Perito Moreno a s údivom hľadela na praskajúce obrovské kusy ľadu, ktoré s rachotom padali do mora. V tom momente som úplne zabudla na to, že pravdepodobne zmeškám kvôli oneskorenému odchodu autobusu lietadlo, ktorým som mala letieť vyššie na sever. Vodič autobusu sa rozhodol, že odchod z ľadovca posunie o hodinu, čo mi kompletne narušilo plány. Akoby zázrakom sa však v rovnakom čase pri mne zjavila partia starších amerických motorkárov, ktorí prechádzali kontinent na svojich harleyoch. Keďže som nemala inú možnosť, po dlhšom váhaní som sa nechala presvedčiť, že ma odvezú na letisko vzdialené asi 100 km. Nakoniec som z toho som mala neuveriteľný zážitok, veď nie každému sa naskytne príležitosť užívať si prekrásnu Patagóniu zo sedadla motorky. Ešte aj teraz si viem celkom živo vybaviť jej modré lagúny, vysoké končiare hôr, stepi, úžasné obrazce na oblohe a čistý patagónsky vzduch.

Fair trade

Fair trade

100% Nature

100 % Nature

Hand Made

Hand Made

Dear customers,

Welcome to the world of unique coloMBiana jewellery in which exotic nature, Columbian culture and European design are combined. You can find all our products in our e-shop. Let yourselves be inspired by our collections to get a perfect combination for your accessories . If you have your own vision of an original piece of jewellery and are interested in custom-made pieces, do not hesitate to contact myself.